< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

15 (XV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 15 година од новата ера, 15. од првиот милениум, 15. од I век и шеста од 10-тите.

15 во разни календари
Грегоријански календар15
XV
Ab urbe condita768
Асирски календар4765
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−578
Берберски календар965
Будистички календар559
Бурмански календар−623
Византиски календар5523–5524
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
2711 или 2651
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
2712 или 2652
Коптски календар−269 – −268
Етиопски календар7–8
Еврејски календар3775–3776
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера71–72
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3115–3116
Холоценски календар10015
Ирански календар607 п.п. – 606 п.п.
Исламски календар626 п.х. – 625 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар15
XV
Корејски календар2348
Мингуо-календар1897 пред Р. Кина
民前1897年
Нанакшахи−1453
Селевкидски календар326/327 г.г.
Тајландски сончев календар557–558
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
141 или −240 или −1012
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
142 или −239 или −1011

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5523 и 5524 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4765 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3775 и 3776 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 768.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 15 година се протега во 2651 и 2652, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2711 и 2712 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 558. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 626 и 625 година пред хиџра.

 
Операцијата на Германикус во Германија, 15 година.

Настани

уреди
  • Во Рим завршиле изборите за државни службеници, од тогаш биле назначени цар и сенат;
  • Николај од Дамаск ја објавил биографијата за Август.

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   15 на Ризницата ?