< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

38 (XXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 38 година од новата ера, 38. од првиот милениум, 38. од I век и деветта од 30-тите.

38 во разни календари
Грегоријански календар38
XXXVIII
Ab urbe condita791
Асирски календар4788
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−555
Берберски календар988
Будистички календар582
Бурмански календар−600
Византиски календар5546–5547
Кинески календар丁酉(огн. петел)
2734 или 2674
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
2735 или 2675
Коптски календар−246 – −245
Етиопски календар30–31
Еврејски календар3798–3799
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера94–95
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3138–3139
Холоценски календар10038
Ирански календар584 п.п. – 583 п.п.
Исламски календар602 п.х. – 601 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар38
XXXVIII
Корејски календар2371
Мингуо-календар1874 пред Р. Кина
民前1874年
Нанакшахи−1430
Селевкидски календар349/350 г.г.
Тајландски сончев календар580–581
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
164 или −217 или −989
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
165 или −216 или −988

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5546 и 5547 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4788 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3798 и 3799 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 791.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 38 година се протега во 2674 и 2675, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2734 и 2735 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 581. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 602 и 601 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди