< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

5 (V) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 5 година од новата ера, 5. од првиот милениум, 5. од I век и петта од 0-тите.

5 во разни календари
Грегоријански календар5
V
Ab urbe condita758
Асирски календар4755
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−588
Берберски календар955
Будистички календар549
Бурмански календар−633
Византиски календар5513–5514
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
2701 или 2641
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
2702 или 2642
Коптски календар−279 – −278
Етиопски календар−3 – −2
Еврејски календар3765–3766
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера61–62
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3105–3106
Холоценски календар10005
Ирански календар617 п.п. – 616 п.п.
Исламски календар636 п.х. – 635 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар5
V
Корејски календар2338
Мингуо-календар1907 пред Р. Кина
民前1907年
Нанакшахи−1463
Селевкидски календар316/317 г.г.
Тајландски сончев календар547–548
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
131 или −250 или −1022
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
132 или −249 или −1021

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5513 и 5514 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4755 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3765 и 3766 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 758.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 5 година се протега во 2641 и 2642, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2701 и 2702 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 548. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 636 и 635 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   5 на Ризницата ?