< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

30 (XXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 30 година од новата ера, 30. од првиот милениум, 30. од I век и прва од 30-тите.

30 во разни календари
Грегоријански календар30
XXX
Ab urbe condita783
Асирски календар4780
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−563
Берберски календар980
Будистички календар574
Бурмански календар−608
Византиски календар5538–5539
Кинески календар己丑(зем. вол)
2726 или 2666
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
2727 или 2667
Коптски календар−254 – −253
Етиопски календар22–23
Еврејски календар3790–3791
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера86–87
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3130–3131
Холоценски календар10030
Ирански календар592 п.п. – 591 п.п.
Исламски календар610 п.х. – 609 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар30
XXX
Корејски календар2363
Мингуо-календар1882 пред Р. Кина
民前1882年
Нанакшахи−1438
Селевкидски календар341/342 г.г.
Тајландски сончев календар572–573
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
156 или −225 или −997
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
157 или −224 или −996

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5538 и 5539 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4780 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3790 и 3791 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 783.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 30 година се протега во 2666 и 2667, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2726 и 2727 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 573. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 610 и 609 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   30 на Ризницата ?