< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

63 (LXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 63 година од новата ера, 63. од првиот милениум, 63. од I век и четвртта од 60-тите.

63 во разни календари
Грегоријански календар63
LXIII
Ab urbe condita816
Асирски календар4813
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−530
Берберски календар1013
Будистички календар607
Бурмански календар−575
Византиски календар5571–5572
Кинески календар壬戌(вод. куче)
2759 или 2699
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
2760 или 2700
Коптски календар−221 – −220
Етиопски календар55–56
Еврејски календар3823–3824
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера119–120
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3163–3164
Холоценски календар10063
Ирански календар559 п.п. – 558 п.п.
Исламски календар576 п.х. – 575 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар63
LXIII
Корејски календар2396
Мингуо-календар1849 пред Р. Кина
民前1849年
Нанакшахи−1405
Селевкидски календар374/375 г.г.
Тајландски сончев календар605–606
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
189 или −192 или −964
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
190 или −191 или −963

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5571 и 5572 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4813 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3823 и 3824 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 816.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 63 година се протега во 2699 и 2700, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2759 и 2760 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 606. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 576 и 575 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   63 на Ризницата ?