< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

4 (IV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 4. година од новата ера, 4. од првиот милениум, 4. од 1 век и четврта од 0-тите.

4 г.  во други календари
Грегоријански календар 4
IV
Ab urbe condita 757
Асирски календар 4754
Бахајски календар -1840–-1839
Бенгалски календар -589
Берберски календар 954
Будистички календар 548
Бурмански календар -634
Византиски календар 5512–5513
Еврејски календар 3764–3765
Ерменски календар
Етиопски календар -4--3
Ирански календар 618 п.с. – 617 п.с.
Исламски календар 637 пред хиџра – 636 пред хиџра
Јулијански календар 4    IV
Кинески календар 癸亥年
(2640/2700)
— до —
甲子年月日
(2641/2701)
Коптски календар -280–-279
Корејски календар 2337
Календар Мингуо 1908 пред РК
民前1908年
Селевкидски календар 315–316
Тајландски сончев календар 547
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 60–61
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3105–3106
Холоценски календар 10004
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5512 и 5513 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4754 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3764 и 3765 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 757.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 4. година се протега во 2640 и 2641, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2700 и 2701 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 547. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 637 и 636 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди