< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

84 (LXXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 84 година од новата ера, 84. од првиот милениум, 84. од I век и петта од 80-тите.

84 во разни календари
Грегоријански календар84
LXXXIV
Ab urbe condita837
Асирски календар4834
Балиски календар5–6
Бенгалски календар−509
Берберски календар1034
Будистички календар628
Бурмански календар−554
Византиски календар5592–5593
Кинески календар癸未(вод. коза)
2780 или 2720
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
2781 или 2721
Коптски календар−200 – −199
Етиопски календар76–77
Еврејски календар3844–3845
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера140–141
 - Сачка ера5–6
 - Кали-југа3184–3185
Холоценски календар10084
Ирански календар538 п.п. – 537 п.п.
Исламски календар555 п.х. – 554 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар84
LXXXIV
Корејски календар2417
Мингуо-календар1828 пред Р. Кина
民前1828年
Нанакшахи−1384
Селевкидски календар395/396 г.г.
Тајландски сончев календар626–627
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
210 или −171 или −943
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
211 или −170 или −942

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5592 и 5593 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4834 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3844 и 3845 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 837.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 84 година се протега во 2720 и 2721, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2780 и 2781 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 627. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 555 и 554 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди