< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

96 (XCVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 96 година од новата ера, 96. од првиот милениум, 96. од I век и седма од 90-тите.

96 во разни календари
Грегоријански календар96
XCVI
Ab urbe condita849
Асирски календар4846
Балиски календар17–18
Бенгалски календар−497
Берберски календар1046
Будистички календар640
Бурмански календар−542
Византиски календар5604–5605
Кинески календар乙未(дрв. коза)
2792 или 2732
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
2793 или 2733
Коптски календар−188 – −187
Етиопски календар88–89
Еврејски календар3856–3857
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера152–153
 - Сачка ера17–18
 - Кали-југа3196–3197
Холоценски календар10096
Ирански календар526 п.п. – 525 п.п.
Исламски календар542 п.х. – 541 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар96
XCVI
Корејски календар2429
Мингуо-календар1816 пред Р. Кина
民前1816年
Нанакшахи−1372
Селевкидски календар407/408 г.г.
Тајландски сончев календар638–639
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
222 или −159 или −931
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
223 или −158 или −930

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5604 и 5605 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4846 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3856 и 3857 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 849.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 96 година се протега во 2732 и 2733, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2792 и 2793 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 639. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 542 и 541 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди