< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

28 (XXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 28 година од новата ера, 28. од првиот милениум, 28. од I век и деветта од 20-тите.

28 во разни календари
Грегоријански календар28
XXVIII
Ab urbe condita781
Асирски календар4778
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−565
Берберски календар978
Будистички календар572
Бурмански календар−610
Византиски календар5536–5537
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
2724 или 2664
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
2725 или 2665
Коптски календар−256 – −255
Етиопски календар20–21
Еврејски календар3788–3789
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера84–85
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3128–3129
Холоценски календар10028
Ирански календар594 п.п. – 593 п.п.
Исламски календар612 п.х. – 611 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар28
XXVIII
Корејски календар2361
Мингуо-календар1884 пред Р. Кина
民前1884年
Нанакшахи−1440
Селевкидски календар339/340 г.г.
Тајландски сончев календар570–571
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
154 или −227 или −999
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
155 или −226 или −998

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5536 и 5537 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4778 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3788 и 3789 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 781.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 28 година се протега во 2664 и 2665, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2724 и 2725 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 571. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 612 и 611 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди