< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

34 (XXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 34 година од новата ера, 34. од првиот милениум, 34. од I век и петта од 30-тите.

34 во разни календари
Грегоријански календар34
XXXIV
Ab urbe condita787
Асирски календар4784
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−559
Берберски календар984
Будистички календар578
Бурмански календар−604
Византиски календар5542–5543
Кинески календар癸巳(вод. змија)
2730 или 2670
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
2731 или 2671
Коптски календар−250 – −249
Етиопски календар26–27
Еврејски календар3794–3795
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера90–91
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3134–3135
Холоценски календар10034
Ирански календар588 п.п. – 587 п.п.
Исламски календар606 п.х. – 605 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар34
XXXIV
Корејски календар2367
Мингуо-календар1878 пред Р. Кина
民前1878年
Нанакшахи−1434
Селевкидски календар345/346 г.г.
Тајландски сончев календар576–577
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
160 или −221 или −993
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
161 или −220 или −992

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5542 и 5543 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4784 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3794 и 3795 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 787.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 34 година се протега во 2670 и 2671, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2730 и 2731 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 577. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 606 и 605 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди