< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

90 (XC) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 90 година од новата ера, 90. од првиот милениум, 90. од I век и прва од 90-тите.

90 во разни календари
Грегоријански календар90
XC
Ab urbe condita843
Асирски календар4840
Балиски календар11–12
Бенгалски календар−503
Берберски календар1040
Будистички календар634
Бурмански календар−548
Византиски календар5598–5599
Кинески календар己丑(зем. вол)
2786 или 2726
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
2787 или 2727
Коптски календар−194 – −193
Етиопски календар82–83
Еврејски календар3850–3851
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера146–147
 - Сачка ера11–12
 - Кали-југа3190–3191
Холоценски календар10090
Ирански календар532 п.п. – 531 п.п.
Исламски календар548 п.х. – 547 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар90
XC
Корејски календар2423
Мингуо-календар1822 пред Р. Кина
民前1822年
Нанакшахи−1378
Селевкидски календар401/402 г.г.
Тајландски сончев календар632–633
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
216 или −165 или −937
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
217 или −164 или −936

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5598 и 5599 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4840 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3850 и 3851 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 843.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 90 година се протега во 2726 и 2727, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2786 и 2787 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 633. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 548 и 547 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   90 на Ризницата ?