< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

42 (XLII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 42 година од новата ера, 42. од првиот милениум, 42. од I век и трета од 40-тите.

42 во разни календари
Грегоријански календар42
XLII
Ab urbe condita795
Асирски календар4792
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−551
Берберски календар992
Будистички календар586
Бурмански календар−596
Византиски календар5550–5551
Кинески календар辛丑(мет. вол)
2738 или 2678
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
2739 или 2679
Коптски календар−242 – −241
Етиопски календар34–35
Еврејски календар3802–3803
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера98–99
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3142–3143
Холоценски календар10042
Ирански календар580 п.п. – 579 п.п.
Исламски календар598 п.х. – 597 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар42
XLII
Корејски календар2375
Мингуо-календар1870 пред Р. Кина
民前1870年
Нанакшахи−1426
Селевкидски календар353/354 г.г.
Тајландски сончев календар584–585
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
168 или −213 или −985
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
169 или −212 или −984

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5550 и 5551 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4792 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3802 и 3803 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 795.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 42 година се протега во 2678 и 2679, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2738 и 2739 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 585. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 598 и 597 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   42 на Ризницата ?