< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

98 (XCVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 98 година од новата ера, 98. од првиот милениум, 98. од I век и деветта од 90-тите.

98 во разни календари
Грегоријански календар98
XCVIII
Ab urbe condita851
Асирски календар4848
Балиски календар19–20
Бенгалски календар−495
Берберски календар1048
Будистички календар642
Бурмански календар−540
Византиски календар5606–5607
Кинески календар丁酉(огн. петел)
2794 или 2734
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
2795 или 2735
Коптски календар−186 – −185
Етиопски календар90–91
Еврејски календар3858–3859
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера154–155
 - Сачка ера19–20
 - Кали-југа3198–3199
Холоценски календар10098
Ирански календар524 п.п. – 523 п.п.
Исламски календар540 п.х. – 539 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар98
XCVIII
Корејски календар2431
Мингуо-календар1814 пред Р. Кина
民前1814年
Нанакшахи−1370
Селевкидски календар409/410 г.г.
Тајландски сончев календар640–641
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
224 или −157 или −929
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
225 или −156 или −928

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5606 и 5607 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4848 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3858 и 3859 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 851.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 98 година се протега во 2734 и 2735, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2794 и 2795 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 641. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 540 и 539 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   98 на Ризницата ?