< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

9 (IX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 9 година од новата ера, 9. од првиот милениум, 9. од I век и последна од 0-тите.

9 во разни календари
Грегоријански календар9
IX
Ab urbe condita762
Асирски календар4759
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−584
Берберски календар959
Будистички календар553
Бурмански календар−629
Византиски календар5517–5518
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
2705 или 2645
    — до —
己巳年 (зем. змија)
2706 или 2646
Коптски календар−275 – −274
Етиопски календар1–2
Еврејски календар3769–3770
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера65–66
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3109–3110
Холоценски календар10009
Ирански календар613 п.п. – 612 п.п.
Исламски календар632 п.х. – 631 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар9
IX
Корејски календар2342
Мингуо-календар1903 пред Р. Кина
民前1903年
Нанакшахи−1459
Селевкидски календар320/321 г.г.
Тајландски сончев календар551–552
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
135 или −246 или −1018
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
136 или −245 или −1017

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5517 и 5518 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4759 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3769 и 3770 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 762.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 9 година се протега во 2645 и 2646, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2705 и 2706 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 552. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 632 и 631 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   9 на Ризницата ?