< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

48 (XLVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 48 година од новата ера, 48. од првиот милениум, 48. од I век и деветта од 40-тите.

48 во разни календари
Грегоријански календар48
XLVIII
Ab urbe condita801
Асирски календар4798
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−545
Берберски календар998
Будистички календар592
Бурмански календар−590
Византиски календар5556–5557
Кинески календар丁未(огн. коза)
2744 или 2684
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
2745 или 2685
Коптски календар−236 – −235
Етиопски календар40–41
Еврејски календар3808–3809
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера104–105
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3148–3149
Холоценски календар10048
Ирански календар574 п.п. – 573 п.п.
Исламски календар592 п.х. – 591 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар48
XLVIII
Корејски календар2381
Мингуо-календар1864 пред Р. Кина
民前1864年
Нанакшахи−1420
Селевкидски календар359/360 г.г.
Тајландски сончев календар590–591
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
174 или −207 или −979
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
175 или −206 или −978

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5556 и 5557 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4798 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3808 и 3809 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 801.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 48 година се протега во 2684 и 2685, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2744 и 2745 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 591. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 592 и 591 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   48 на Ризницата ?