< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

55 (LV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 55 година од новата ера, 55. од првиот милениум, 55. од I век и шеста од 50-тите.

55 во разни календари
Грегоријански календар55
LV
Ab urbe condita808
Асирски календар4805
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−538
Берберски календар1005
Будистички календар599
Бурмански календар−583
Византиски календар5563–5564
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
2751 или 2691
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
2752 или 2692
Коптски календар−229 – −228
Етиопски календар47–48
Еврејски календар3815–3816
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера111–112
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3155–3156
Холоценски календар10055
Ирански календар567 п.п. – 566 п.п.
Исламски календар584 п.х. – 583 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар55
LV
Корејски календар2388
Мингуо-календар1857 пред Р. Кина
民前1857年
Нанакшахи−1413
Селевкидски календар366/367 г.г.
Тајландски сончев календар597–598
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
181 или −200 или −972
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
182 или −199 или −971

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5563 и 5564 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4805 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3815 и 3816 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 808.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 55 година се протега во 2691 и 2692, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2751 и 2752 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 598. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 584 и 583 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   55 на Ризницата ?