< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

17 (XVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 17 година од новата ера, 17. од првиот милениум, 17. од I век и осма од 10-тите.

17 во разни календари
Грегоријански календар17
XVII
Ab urbe condita770
Асирски календар4767
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−576
Берберски календар967
Будистички календар561
Бурмански календар−621
Византиски календар5525–5526
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
2713 или 2653
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
2714 или 2654
Коптски календар−267 – −266
Етиопски календар9–10
Еврејски календар3777–3778
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера73–74
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3117–3118
Холоценски календар10017
Ирански календар605 п.п. – 604 п.п.
Исламски календар624 п.х. – 623 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар17
XVII
Корејски календар2350
Мингуо-календар1895 пред Р. Кина
民前1895年
Нанакшахи−1451
Селевкидски календар328/329 г.г.
Тајландски сончев календар559–560
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
143 или −238 или −1010
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
144 или −237 или −1009

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5525 и 5526 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4767 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3777 и 3778 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 770.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 17 година се протега во 2653 и 2654, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2713 и 2714 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 560. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 624 и 623 година пред хиџра.

 
Титус Ливиус

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   17 на Ризницата ?