< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

61 (LXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 61. година од новата ера, 61. од првиот милениум, 61. од 1 век и втора од 60-тите.

61 г.  во други календари
Грегоријански календар 61
LXI
Ab urbe condita 814
Асирски календар 4811
Бахајски календар -1783–-1782
Бенгалски календар -532
Берберски календар 1011
Будистички календар 605
Бурмански календар -577
Византиски календар 5569–5570
Еврејски календар 3821–3822
Ерменски календар
Етиопски календар 53-54
Ирански календар 561 п.с. – 560 п.с.
Исламски календар 578 пред хиџра – 577 пред хиџра
Јулијански календар 61    LXI
Кинески календар 庚申年月日
(2697/2757)
— до —
辛酉年月日
(2698/2758)
Коптски календар -223–-222
Корејски календар 2394
Календар Мингуо 1851 пред РК
民前1851年
Селевкидски календар 372–373
Тајландски сончев календар 604
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 117–118
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3162–3163
Холоценски календар 10061
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5569 и 5570 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4811 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3821 и 3822 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 814.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 61. година се протега во 2697 и 2698, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2757 и 2758 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 604. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 578 и 577 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди