< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

73 (LXXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 73 година од новата ера, 73. од првиот милениум, 73. од I век и четвртта од 70-тите.

73 во разни календари
Грегоријански календар73
LXXIII
Ab urbe condita826
Асирски календар4823
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−520
Берберски календар1023
Будистички календар617
Бурмански календар−565
Византиски календар5581–5582
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
2769 или 2709
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
2770 или 2710
Коптски календар−211 – −210
Етиопски календар65–66
Еврејски календар3833–3834
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера129–130
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3173–3174
Холоценски календар10073
Ирански календар549 п.п. – 548 п.п.
Исламски календар566 п.х. – 565 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар73
LXXIII
Корејски календар2406
Мингуо-календар1839 пред Р. Кина
民前1839年
Нанакшахи−1395
Селевкидски календар384/385 г.г.
Тајландски сончев календар615–616
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
199 или −182 или −954
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
200 или −181 или −953

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5581 и 5582 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4823 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3833 и 3834 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 826.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 73 година се протега во 2709 и 2710, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2769 и 2770 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 616. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 566 и 565 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   73 на Ризницата ?