< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

50 (L) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 50 година од новата ера, 50. од првиот милениум, 50. од I век и прва од 50-тите.

50 во разни календари
Грегоријански календар50
L
Ab urbe condita803
Асирски календар4800
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−543
Берберски календар1000
Будистички календар594
Бурмански календар−588
Византиски календар5558–5559
Кинески календар己酉(зем. петел)
2746 или 2686
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
2747 или 2687
Коптски календар−234 – −233
Етиопски календар42–43
Еврејски календар3810–3811
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера106–107
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3150–3151
Холоценски календар10050
Ирански календар572 п.п. – 571 п.п.
Исламски календар590 п.х. – 589 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар50
L
Корејски календар2383
Мингуо-календар1862 пред Р. Кина
民前1862年
Нанакшахи−1418
Селевкидски календар361/362 г.г.
Тајландски сончев календар592–593
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
176 или −205 или −977
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
177 или −204 или −976

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5558 и 5559 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4800 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3810 и 3811 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 803.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 50 година се протега во 2686 и 2687, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2746 и 2747 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 593. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 590 и 589 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   50 на Ризницата ?