< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

36 (XXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 36 година од новата ера, 36. од првиот милениум, 36. од I век и седма од 30-тите.

36 во разни календари
Грегоријански календар36
XXXVI
Ab urbe condita789
Асирски календар4786
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−557
Берберски календар986
Будистички календар580
Бурмански календар−602
Византиски календар5544–5545
Кинески календар乙未(дрв. коза)
2732 или 2672
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
2733 или 2673
Коптски календар−248 – −247
Етиопски календар28–29
Еврејски календар3796–3797
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера92–93
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3136–3137
Холоценски календар10036
Ирански календар586 п.п. – 585 п.п.
Исламски календар604 п.х. – 603 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар36
XXXVI
Корејски календар2369
Мингуо-календар1876 пред Р. Кина
民前1876年
Нанакшахи−1432
Селевкидски календар347/348 г.г.
Тајландски сончев календар578–579
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
162 или −219 или −991
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
163 или −218 или −990

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5544 и 5545 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4786 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3796 и 3797 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 789.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 36 година се протега во 2672 и 2673, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2732 и 2733 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 579. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 604 и 603 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди