< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

87 (LXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 87 година од новата ера, 87. од првиот милениум, 87. од I век и осма од 80-тите.

87 во разни календари
Грегоријански календар87
LXXXVII
Ab urbe condita840
Асирски календар4837
Балиски календар8–9
Бенгалски календар−506
Берберски календар1037
Будистички календар631
Бурмански календар−551
Византиски календар5595–5596
Кинески календар丙戌(огн. куче)
2783 или 2723
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
2784 или 2724
Коптски календар−197 – −196
Етиопски календар79–80
Еврејски календар3847–3848
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера143–144
 - Сачка ера8–9
 - Кали-југа3187–3188
Холоценски календар10087
Ирански календар535 п.п. – 534 п.п.
Исламски календар551 п.х. – 550 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар87
LXXXVII
Корејски календар2420
Мингуо-календар1825 пред Р. Кина
民前1825年
Нанакшахи−1381
Селевкидски календар398/399 г.г.
Тајландски сончев календар629–630
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
213 или −168 или −940
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
214 или −167 или −939

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5595 и 5596 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4837 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3847 и 3848 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 840.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 87 година се протега во 2723 и 2724, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2783 и 2784 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 630. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 551 и 550 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди