< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

71 (LXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 71 година од новата ера, 71. од првиот милениум, 71. од I век и втора од 70-тите.

71 во разни календари
Грегоријански календар71
LXXI
Ab urbe condita824
Асирски календар4821
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−522
Берберски календар1021
Будистички календар615
Бурмански календар−567
Византиски календар5579–5580
Кинески календар庚午(мет. коњ)
2767 или 2707
    — до —
辛未年 (мет. коза)
2768 или 2708
Коптски календар−213 – −212
Етиопски календар63–64
Еврејски календар3831–3832
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера127–128
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3171–3172
Холоценски календар10071
Ирански календар551 п.п. – 550 п.п.
Исламски календар568 п.х. – 567 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар71
LXXI
Корејски календар2404
Мингуо-календар1841 пред Р. Кина
民前1841年
Нанакшахи−1397
Селевкидски календар382/383 г.г.
Тајландски сончев календар613–614
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
197 или −184 или −956
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
198 или −183 или −955

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5579 и 5580 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4821 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3831 и 3832 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 824.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 71 година се протега во 2707 и 2708, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2767 и 2768 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 614. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 568 и 567 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди