< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

58 (LVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 58 година од новата ера, 58. од првиот милениум, 58. од I век и деветта од 50-тите.

58 во разни календари
Грегоријански календар58
LVIII
Ab urbe condita811
Асирски календар4808
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−535
Берберски календар1008
Будистички календар602
Бурмански календар−580
Византиски календар5566–5567
Кинески календар丁巳(огн. змија)
2754 или 2694
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
2755 или 2695
Коптски календар−226 – −225
Етиопски календар50–51
Еврејски календар3818–3819
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера114–115
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3158–3159
Холоценски календар10058
Ирански календар564 п.п. – 563 п.п.
Исламски календар581 п.х. – 580 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар58
LVIII
Корејски календар2391
Мингуо-календар1854 пред Р. Кина
民前1854年
Нанакшахи−1410
Селевкидски календар369/370 г.г.
Тајландски сончев календар600–601
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
184 или −197 или −969
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
185 или −196 или −968

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5566 и 5567 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4808 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3818 и 3819 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 811.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 58 година се протега во 2694 и 2695, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2754 и 2755 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 601. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 581 и 580 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди