< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

57 (LVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 57 година од новата ера, 57. од првиот милениум, 57. од I век и осма од 50-тите.

57 во разни календари
Грегоријански календар57
LVII
Ab urbe condita810
Асирски календар4807
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−536
Берберски календар1007
Будистички календар601
Бурмански календар−581
Византиски календар5565–5566
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
2753 или 2693
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
2754 или 2694
Коптски календар−227 – −226
Етиопски календар49–50
Еврејски календар3817–3818
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера113–114
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3157–3158
Холоценски календар10057
Ирански календар565 п.п. – 564 п.п.
Исламски календар582 п.х. – 581 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар57
LVII
Корејски календар2390
Мингуо-календар1855 пред Р. Кина
民前1855年
Нанакшахи−1411
Селевкидски календар368/369 г.г.
Тајландски сончев календар599–600
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
183 или −198 или −970
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
184 или −197 или −969

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5565 и 5566 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4807 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3817 и 3818 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 810.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 57 година се протега во 2693 и 2694, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2753 и 2754 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 600. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 582 и 581 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди