< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

66 (LXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 66 година од новата ера, 66. од првиот милениум, 66. од I век и седма од 60-тите.

66 во разни календари
Грегоријански календар66
LXVI
Ab urbe condita819
Асирски календар4816
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−527
Берберски календар1016
Будистички календар610
Бурмански календар−572
Византиски календар5574–5575
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
2762 или 2702
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
2763 или 2703
Коптски календар−218 – −217
Етиопски календар58–59
Еврејски календар3826–3827
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера122–123
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3166–3167
Холоценски календар10066
Ирански календар556 п.п. – 555 п.п.
Исламски календар573 п.х. – 572 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар66
LXVI
Корејски календар2399
Мингуо-календар1846 пред Р. Кина
民前1846年
Нанакшахи−1402
Селевкидски календар377/378 г.г.
Тајландски сончев календар608–609
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
192 или −189 или −961
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
193 или −188 или −960

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5574 и 5575 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4816 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3826 и 3827 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 819.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 66 година се протега во 2702 и 2703, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2762 и 2763 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 609. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 573 и 572 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   66 на Ризницата ?