< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

89 (LXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 89 година од новата ера, 89. од првиот милениум, 89. од I век и последна од 80-тите.

89 во разни календари
Грегоријански календар89
LXXXIX
Ab urbe condita842
Асирски календар4839
Балиски календар10–11
Бенгалски календар−504
Берберски календар1039
Будистички календар633
Бурмански календар−549
Византиски календар5597–5598
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
2785 или 2725
    — до —
己丑年 (зем. вол)
2786 или 2726
Коптски календар−195 – −194
Етиопски календар81–82
Еврејски календар3849–3850
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера145–146
 - Сачка ера10–11
 - Кали-југа3189–3190
Холоценски календар10089
Ирански календар533 п.п. – 532 п.п.
Исламски календар549 п.х. – 548 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар89
LXXXIX
Корејски календар2422
Мингуо-календар1823 пред Р. Кина
民前1823年
Нанакшахи−1379
Селевкидски календар400/401 г.г.
Тајландски сончев календар631–632
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
215 или −166 или −938
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
216 или −165 или −937

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5597 и 5598 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4839 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3849 и 3850 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 842.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 89 година се протега во 2725 и 2726, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2785 и 2786 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 632. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 549 и 548 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди