< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

91 (XCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 91 година од новата ера, 91. од првиот милениум, 91. од I век и втора од 90-тите.

91 во разни календари
Грегоријански календар91
XCI
Ab urbe condita844
Асирски календар4841
Балиски календар12–13
Бенгалски календар−502
Берберски календар1041
Будистички календар635
Бурмански календар−547
Византиски календар5599–5600
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
2787 или 2727
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
2788 или 2728
Коптски календар−193 – −192
Етиопски календар83–84
Еврејски календар3851–3852
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера147–148
 - Сачка ера12–13
 - Кали-југа3191–3192
Холоценски календар10091
Ирански календар531 п.п. – 530 п.п.
Исламски календар547 п.х. – 546 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар91
XCI
Корејски календар2424
Мингуо-календар1821 пред Р. Кина
民前1821年
Нанакшахи−1377
Селевкидски календар402/403 г.г.
Тајландски сончев календар633–634
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
217 или −164 или −936
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
218 или −163 или −935

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5599 и 5600 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4841 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3851 и 3852 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 844.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 91 година се протега во 2727 и 2728, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2787 и 2788 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 634. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 547 и 546 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди