< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

95 (XCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 95 година од новата ера, 95. од првиот милениум, 95. од I век и шеста од 90-тите.

95 во разни календари
Грегоријански календар95
XCV
Ab urbe condita848
Асирски календар4845
Балиски календар16–17
Бенгалски календар−498
Берберски календар1045
Будистички календар639
Бурмански календар−543
Византиски календар5603–5604
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
2791 или 2731
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
2792 или 2732
Коптски календар−189 – −188
Етиопски календар87–88
Еврејски календар3855–3856
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера151–152
 - Сачка ера16–17
 - Кали-југа3195–3196
Холоценски календар10095
Ирански календар527 п.п. – 526 п.п.
Исламски календар543 п.х. – 542 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар95
XCV
Корејски календар2428
Мингуо-календар1817 пред Р. Кина
民前1817年
Нанакшахи−1373
Селевкидски календар406/407 г.г.
Тајландски сончев календар637–638
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
221 или −160 или −932
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
222 или −159 или −931

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5603 и 5604 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4845 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3855 и 3856 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 848.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 95 година се протега во 2731 и 2732, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2791 и 2792 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 638. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 543 и 542 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   95 на Ризницата ?