< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

78 (LXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 78 година од новата ера, 78. од првиот милениум, 78. од I век и деветта од 70-тите.

78 во разни календари
Грегоријански календар78
LXXVIII
Ab urbe condita831
Асирски календар4828
Балиски календар−1 – 0
Бенгалски календар−515
Берберски календар1028
Будистички календар622
Бурмански календар−560
Византиски календар5586–5587
Кинески календар丁丑(огн. вол)
2774 или 2714
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
2775 или 2715
Коптски календар−206 – −205
Етиопски календар70–71
Еврејски календар3838–3839
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера134–135
 - Сачка ера−1 – 0
 - Кали-југа3178–3179
Холоценски календар10078
Ирански календар544 п.п. – 543 п.п.
Исламски календар561 п.х. – 560 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар78
LXXVIII
Корејски календар2411
Мингуо-календар1834 пред Р. Кина
民前1834年
Нанакшахи−1390
Селевкидски календар389/390 г.г.
Тајландски сончев календар620–621
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
204 или −177 или −949
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
205 или −176 или −948

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5586 и 5587 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4828 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3838 и 3839 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 831.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 78 година се протега во 2714 и 2715, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2774 и 2775 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 621. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 561 и 560 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди