< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

11 (XI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 11 година од новата ера, 11. од првиот милениум, 11. од I век и втора од 10-тите.

11 во разни календари
Грегоријански календар11
XI
Ab urbe condita764
Асирски календар4761
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−582
Берберски календар961
Будистички календар555
Бурмански календар−627
Византиски календар5519–5520
Кинески календар庚午(мет. коњ)
2707 или 2647
    — до —
辛未年 (мет. коза)
2708 или 2648
Коптски календар−273 – −272
Етиопски календар3–4
Еврејски календар3771–3772
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера67–68
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3111–3112
Холоценски календар10011
Ирански календар611 п.п. – 610 п.п.
Исламски календар630 п.х. – 629 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар11
XI
Корејски календар2344
Мингуо-календар1901 пред Р. Кина
民前1901年
Нанакшахи−1457
Селевкидски календар322/323 г.г.
Тајландски сончев календар553–554
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
137 или −244 или −1016
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
138 или −243 или −1015

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5519 и 5520 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4761 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3771 и 3772 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 764.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 11 година се протега во 2647 и 2648, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2707 и 2708 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 554. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 630 и 629 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   11 на Ризницата ?