< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

45 (XLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 45 година од новата ера, 45. од првиот милениум, 45. од I век и шеста од 40-тите.

45 во разни календари
Грегоријански календар45
XLV
Ab urbe condita798
Асирски календар4795
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−548
Берберски календар995
Будистички календар589
Бурмански календар−593
Византиски календар5553–5554
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
2741 или 2681
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
2742 или 2682
Коптски календар−239 – −238
Етиопски календар37–38
Еврејски календар3805–3806
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера101–102
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3145–3146
Холоценски календар10045
Ирански календар577 п.п. – 576 п.п.
Исламски календар595 п.х. – 594 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар45
XLV
Корејски календар2378
Мингуо-календар1867 пред Р. Кина
民前1867年
Нанакшахи−1423
Селевкидски календар356/357 г.г.
Тајландски сончев календар587–588
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
171 или −210 или −982
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
172 или −209 или −981

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5553 и 5554 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4795 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3805 и 3806 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 798.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 45 година се протега во 2681 и 2682, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2741 и 2742 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 588. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 595 и 594 година пред хиџра.

Настани

уреди
  • Рим ја претворил Тракија во посебна римска провинција, издвојувајки ја од административната управа на провинцијата Македонија.
  • Маркус Винициус и Титус Флавиус Сабинус станале Римски конзули.
  • Императорот Клаудиус ги протерал Евреите од Рим.
  • Императорот Клаудиус го основал градот Савариа, денешниот град Сомоботел во Унгарија.

Родени

уреди
  • Публиус Папиниус Статиус, латински поет.
  • Плутарх, грчки историчар

Починале

уреди
  • ...