< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

10 (X) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 10. година од новата ера, 10. од првиот милениум, 10. од 1 век и прва од 10-тите.

10 г.  во други календари
Грегоријански календар 10
X
Ab urbe condita 763
Асирски календар 4760
Бахајски календар -1834–-1833
Бенгалски календар -583
Берберски календар 960
Будистички календар 554
Бурмански календар -628
Византиски календар 5518–5519
Еврејски календар 3770–3771
Ерменски календар
Етиопски календар 2-3
Ирански календар 612 п.с. – 611 п.с.
Исламски календар 631 пред хиџра – 630 пред хиџра
Јулијански календар 10    X
Кинески календар 己巳年月日
(2646/2706)
— до —
庚午年月日
(2647/2707)
Коптски календар -274–-273
Корејски календар 2343
Календар Мингуо 1902 пред РК
民前1902年
Селевкидски календар 321–322
Тајландски сончев календар 553
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 66–67
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3111–3112
Холоценски календар 10010
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5518 и 5519 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4760 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3770 и 3771 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 763.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 10. година се протега во 2646 и 2647, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2706 и 2707 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 553. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 631 и 630 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди