< 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. 1 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

36 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 36. година пред новата ера, 36. од првиот милениум п.н.е., 36. од 1 век п.н.е. и седма од 30-тите п.н.е.

37 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар37 п.н.е.
XXXVI п.н.е.
Ab urbe condita717
Староегипетска ераXXXIII династија, 287
- ФараонКлеопатра VII, 15
Старогрчка ера185.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4714
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−629
Берберски календар914
Будистички календар508
Бурмански календар−674
Византиски календар5472–5473
Кинески календар癸未(вод. коза)
2660 или 2600
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
2661 или 2601
Коптски календар−320 – −319
Етиопски календар−44 – −43
Еврејски календар3724–3725
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера20–21
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3064–3065
Холоценски календар9964
Ирански календар658 п.п. – 657 п.п.
Исламски календар678 п.х. – 677 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар37 п.н.е.
XXXVI п.н.е.
Корејски календар2297
Мингуо-календар1948 пред Р. Кина
民前1948年
Нанакшахи−1504
Селевкидски календар275/276 г.г.
Тајландски сончев календар506–507
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
90 или −291 или −1063
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
91 или −290 или −1062

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5472 и 5473 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4714 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3724 и 3725 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 717.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 36 година се протега во 2600 и 2601, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2660 и 2661 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 507. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 677 и 676 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...