< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

72 (LXXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 72. година од новата ера, 72. од првиот милениум, 72. од 1 век и трета од 70-тите.

72 г.  во други календари
Грегоријански календар 72
LXXII
Ab urbe condita 825
Асирски календар 4822
Бахајски календар -1772–-1771
Бенгалски календар -521
Берберски календар 1022
Будистички календар 616
Бурмански календар -566
Византиски календар 5580–5581
Еврејски календар 3832–3833
Ерменски календар
Етиопски календар 64-65
Ирански календар 550 п.с. – 549 п.с.
Исламски календар 567 пред хиџра – 566 пред хиџра
Јулијански календар 72    LXXII
Кинески календар 辛未年月日
(2708/2768)
— до —
壬申年月日
(2709/2769)
Коптски календар -212–-211
Корејски календар 2405
Календар Мингуо 1840 пред РК
民前1840年
Селевкидски календар 383–384
Тајландски сончев календар 615
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 128–129
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3173–3174
Холоценски календар 10072
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5580 и 5581 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4822 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3832 и 3833 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 825.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 72. година се протега во 2708 и 2709, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2768 и 2769 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 615. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 567 и 566 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди