< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

67 (LXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 67 година од новата ера, 67. од првиот милениум, 67. од I век и осма од 60-тите.

67 во разни календари
Грегоријански календар67
LXVII
Ab urbe condita820
Асирски календар4817
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−526
Берберски календар1017
Будистички календар611
Бурмански календар−571
Византиски календар5575–5576
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
2763 или 2703
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
2764 или 2704
Коптски календар−217 – −216
Етиопски календар59–60
Еврејски календар3827–3828
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера123–124
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3167–3168
Холоценски календар10067
Ирански календар555 п.п. – 554 п.п.
Исламски календар572 п.х. – 571 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар67
LXVII
Корејски календар2400
Мингуо-календар1845 пред Р. Кина
民前1845年
Нанакшахи−1401
Селевкидски календар378/379 г.г.
Тајландски сончев календар609–610
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
193 или −188 или −960
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
194 или −187 или −959

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5575 и 5576 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4817 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3827 и 3828 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 820.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 67 година се протега во 2703 и 2704, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2763 и 2764 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 610. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 572 и 571 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   67 на Ризницата ?