< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

44 (XLIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 44 година од новата ера, 44. од првиот милениум, 44. од I век и петта од 40-тите.

44 во разни календари
Грегоријански календар44
XLIV
Ab urbe condita797
Асирски календар4794
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−549
Берберски календар994
Будистички календар588
Бурмански календар−594
Византиски календар5552–5553
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
2740 или 2680
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
2741 или 2681
Коптски календар−240 – −239
Етиопски календар36–37
Еврејски календар3804–3805
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера100–101
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3144–3145
Холоценски календар10044
Ирански календар578 п.п. – 577 п.п.
Исламски календар596 п.х. – 595 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар44
XLIV
Корејски календар2377
Мингуо-календар1868 пред Р. Кина
民前1868年
Нанакшахи−1424
Селевкидски календар355/356 г.г.
Тајландски сончев календар586–587
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
170 или −211 или −983
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
171 или −210 или −982

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5552 и 5553 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4794 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3804 и 3805 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 797.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 44 година се протега во 2680 и 2681, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2740 и 2741 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 587. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 596 и 595 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди