< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

60 (LX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 60 година од новата ера, 60. од првиот милениум, 60. од I век и прва од 60-тите.

60 во разни календари
Грегоријански календар60
LX
Ab urbe condita813
Асирски календар4810
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−533
Берберски календар1010
Будистички календар604
Бурмански календар−578
Византиски календар5568–5569
Кинески календар己未(зем. коза)
2756 или 2696
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
2757 или 2697
Коптски календар−224 – −223
Етиопски календар52–53
Еврејски календар3820–3821
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера116–117
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3160–3161
Холоценски календар10060
Ирански календар562 п.п. – 561 п.п.
Исламски календар579 п.х. – 578 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар60
LX
Корејски календар2393
Мингуо-календар1852 пред Р. Кина
民前1852年
Нанакшахи−1408
Селевкидски календар371/372 г.г.
Тајландски сончев календар602–603
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
186 или −195 или −967
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
187 или −194 или −966

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5568 и 5569 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4810 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3820 и 3821 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 813.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 60 година се протега во 2696 и 2697, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2756 и 2757 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 603. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 579 и 578 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   60 на Ризницата ?