< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

33 (XXXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 33. година од новата ера, 33. од првиот милениум, 33. од 1 век и четвртта од 30-тите.

33 г.  во други календари
Грегоријански календар 33
XXXIII
Ab urbe condita 786
Асирски календар 4783
Бахајски календар -1811–-1810
Бенгалски календар -560
Берберски календар 983
Будистички календар 577
Бурмански календар -605
Византиски календар 5541–5542
Еврејски календар 3793–3794
Ерменски календар
Етиопски календар 25-26
Ирански календар 589 п.с. – 588 п.с.
Исламски календар 607 пред хиџра – 606 пред хиџра
Јулијански календар 33    XXXIII
Кинески календар 壬辰年月日
(2669/2729)
— до —
癸巳年月日
(2670/2730)
Коптски календар -251–-250
Корејски календар 2366
Календар Мингуо 1879 пред РК
民前1879年
Селевкидски календар 344–345
Тајландски сончев календар 576
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 89–90
 - Шака самват нема
 - Кали југа 3134–3135
Холоценски календар 10033
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5541 и 5542 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4783 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3793 и 3794 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 786.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 33. година се протега во 2669 и 2670, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2729 и 2730 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 576. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 607 и 606 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди