< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

35 (XXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 35 година од новата ера, 35. од првиот милениум, 35. од I век и шеста од 30-тите.

35 во разни календари
Грегоријански календар35
XXXV
Ab urbe condita788
Асирски календар4785
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−558
Берберски календар985
Будистички календар579
Бурмански календар−603
Византиски календар5543–5544
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
2731 или 2671
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
2732 или 2672
Коптски календар−249 – −248
Етиопски календар27–28
Еврејски календар3795–3796
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера91–92
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3135–3136
Холоценски календар10035
Ирански календар587 п.п. – 586 п.п.
Исламски календар605 п.х. – 604 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар35
XXXV
Корејски календар2368
Мингуо-календар1877 пред Р. Кина
民前1877年
Нанакшахи−1433
Селевкидски календар346/347 г.г.
Тајландски сончев календар577–578
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
161 или −220 или −992
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
162 или −219 или −991

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5543 и 5544 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4785 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3795 и 3796 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 788.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 35 година се протега во 2671 и 2672, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2731 и 2732 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 578. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 605 и 604 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   35 на Ризницата ?