< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

97 (XCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 97 година од новата ера, 97. од првиот милениум, 97. од I век и осма од 90-тите.

97 во разни календари
Грегоријански календар97
XCVII
Ab urbe condita850
Асирски календар4847
Балиски календар18–19
Бенгалски календар−496
Берберски календар1047
Будистички календар641
Бурмански календар−541
Византиски календар5605–5606
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
2793 или 2733
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
2794 или 2734
Коптски календар−187 – −186
Етиопски календар89–90
Еврејски календар3857–3858
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера153–154
 - Сачка ера18–19
 - Кали-југа3197–3198
Холоценски календар10097
Ирански календар525 п.п. – 524 п.п.
Исламски календар541 п.х. – 540 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар97
XCVII
Корејски календар2430
Мингуо-календар1815 пред Р. Кина
民前1815年
Нанакшахи−1371
Селевкидски календар408/409 г.г.
Тајландски сончев календар639–640
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
223 или −158 или −930
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
224 или −157 или −929

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5605 и 5606 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4847 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3857 и 3858 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 850.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 97 година се протега во 2733 и 2734, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2793 и 2794 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 640. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 541 и 540 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди