< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

79 (LXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 79 година од новата ера, 79. од првиот милениум, 79. од I век и последна од 70-тите.

79 во разни календари
Грегоријански календар79
LXXIX
Ab urbe condita832
Асирски календар4829
Балиски календар0–1
Бенгалски календар−514
Берберски календар1029
Будистички календар623
Бурмански календар−559
Византиски календар5587–5588
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
2775 или 2715
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
2776 или 2716
Коптски календар−205 – −204
Етиопски календар71–72
Еврејски календар3839–3840
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера135–136
 - Сачка ера0–1
 - Кали-југа3179–3180
Холоценски календар10079
Ирански календар543 п.п. – 542 п.п.
Исламски календар560 п.х. – 559 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар79
LXXIX
Корејски календар2412
Мингуо-календар1833 пред Р. Кина
民前1833年
Нанакшахи−1389
Селевкидски календар390/391 г.г.
Тајландски сончев календар621–622
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
205 или −176 или −948
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
206 или −175 или −947

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5587 и 5588 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4829 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3839 и 3840 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 832.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 79 година се протега во 2715 и 2716, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2775 и 2776 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 622. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 560 и 559 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   79 на Ризницата ?