< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

74 (LXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 74 година од новата ера, 74. од првиот милениум, 74. од I век и петта од 70-тите.

74 во разни календари
Грегоријански календар74
LXXIV
Ab urbe condita827
Асирски календар4824
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−519
Берберски календар1024
Будистички календар618
Бурмански календар−564
Византиски календар5582–5583
Кинески календар癸酉(вод. петел)
2770 или 2710
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
2771 или 2711
Коптски календар−210 – −209
Етиопски календар66–67
Еврејски календар3834–3835
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера130–131
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3174–3175
Холоценски календар10074
Ирански календар548 п.п. – 547 п.п.
Исламски календар565 п.х. – 564 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар74
LXXIV
Корејски календар2407
Мингуо-календар1838 пред Р. Кина
民前1838年
Нанакшахи−1394
Селевкидски календар385/386 г.г.
Тајландски сончев календар616–617
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
200 или −181 или −953
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
201 или −180 или −952

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5582 и 5583 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4824 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3834 и 3835 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 827.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 74 година се протега во 2710 и 2711, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2770 и 2771 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 617. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 565 и 564 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди