< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

23 (XXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 23 година од новата ера, 23. од првиот милениум, 23. од I век и четвртта од 20-тите.

23 во разни календари
Грегоријански календар23
XXIII
Ab urbe condita776
Асирски календар4773
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−570
Берберски календар973
Будистички календар567
Бурмански календар−615
Византиски календар5531–5532
Кинески календар壬午(вод. коњ)
2719 или 2659
    — до —
癸未年 (вод. коза)
2720 или 2660
Коптски календар−261 – −260
Етиопски календар15–16
Еврејски календар3783–3784
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера79–80
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3123–3124
Холоценски календар10023
Ирански календар599 п.п. – 598 п.п.
Исламски календар617 п.х. – 616 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар23
XXIII
Корејски календар2356
Мингуо-календар1889 пред Р. Кина
民前1889年
Нанакшахи−1445
Селевкидски календар334/335 г.г.
Тајландски сончев календар565–566
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
149 или −232 или −1004
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
150 или −231 или −1003

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5531 и 5532 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4773 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3783 и 3784 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 776.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 23 година се протега во 2659 и 2660, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2719 и 2720 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 566. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 617 и 616 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   23 на Ризницата ?