< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

52 (LII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 52 година од новата ера, 52. од првиот милениум, 52. од I век и трета од 50-тите.

52 во разни календари
Грегоријански календар52
LII
Ab urbe condita805
Асирски календар4802
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−541
Берберски календар1002
Будистички календар596
Бурмански календар−586
Византиски календар5560–5561
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
2748 или 2688
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
2749 или 2689
Коптски календар−232 – −231
Етиопски календар44–45
Еврејски календар3812–3813
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера108–109
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3152–3153
Холоценски календар10052
Ирански календар570 п.п. – 569 п.п.
Исламски календар588 п.х. – 587 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар52
LII
Корејски календар2385
Мингуо-календар1860 пред Р. Кина
民前1860年
Нанакшахи−1416
Селевкидски календар363/364 г.г.
Тајландски сончев календар594–595
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
178 или −203 или −975
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
179 или −202 или −974

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5560 и 5561 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4802 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3812 и 3813 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 805.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 52 година се протега во 2688 и 2689, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2748 и 2749 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 595. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 588 и 587 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди