< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

21 (XXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 21 година од новата ера, 21. од првиот милениум, 21. од I век и втора од 20-тите.

21 во разни календари
Грегоријански календар21
XXI
Ab urbe condita774
Асирски календар4771
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−572
Берберски календар971
Будистички календар565
Бурмански календар−617
Византиски календар5529–5530
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
2717 или 2657
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
2718 или 2658
Коптски календар−263 – −262
Етиопски календар13–14
Еврејски календар3781–3782
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера77–78
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3121–3122
Холоценски календар10021
Ирански календар601 п.п. – 600 п.п.
Исламски календар619 п.х. – 618 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар21
XXI
Корејски календар2354
Мингуо-календар1891 пред Р. Кина
民前1891年
Нанакшахи−1447
Селевкидски календар332/333 г.г.
Тајландски сончев календар563–564
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
147 или −234 или −1006
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
148 или −233 или −1005

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5529 и 5530 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4771 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3781 и 3782 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 774.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 21 година се протега во 2657 и 2658, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2717 и 2718 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 564. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 619 и 618 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   21 на Ризницата ?