< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

31 (XXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 31 година од новата ера, 31. од првиот милениум, 31. од I век и втора од 30-тите.

31 во разни календари
Грегоријански календар31
XXXI
Ab urbe condita784
Асирски календар4781
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−562
Берберски календар981
Будистички календар575
Бурмански календар−607
Византиски календар5539–5540
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
2727 или 2667
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
2728 или 2668
Коптски календар−253 – −252
Етиопски календар23–24
Еврејски календар3791–3792
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера87–88
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3131–3132
Холоценски календар10031
Ирански календар591 п.п. – 590 п.п.
Исламски календар609 п.х. – 608 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар31
XXXI
Корејски календар2364
Мингуо-календар1881 пред Р. Кина
民前1881年
Нанакшахи−1437
Селевкидски календар342/343 г.г.
Тајландски сончев календар573–574
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
157 или −224 или −996
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
158 или −223 или −995

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5539 и 5540 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4781 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3791 и 3792 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 784.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 31 година се протега во 2667 и 2668, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2727 и 2728 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 574. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 609 и 608 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   31 на Ризницата ?