< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

81 (LXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 81 година од новата ера, 81. од првиот милениум, 81. од I век и втора од 80-тите.

81 во разни календари
Грегоријански календар81
LXXXI
Ab urbe condita834
Асирски календар4831
Балиски календар2–3
Бенгалски календар−512
Берберски календар1031
Будистички календар625
Бурмански календар−557
Византиски календар5589–5590
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
2777 или 2717
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
2778 или 2718
Коптски календар−203 – −202
Етиопски календар73–74
Еврејски календар3841–3842
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера137–138
 - Сачка ера2–3
 - Кали-југа3181–3182
Холоценски календар10081
Ирански календар541 п.п. – 540 п.п.
Исламски календар558 п.х. – 557 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар81
LXXXI
Корејски календар2414
Мингуо-календар1831 пред Р. Кина
民前1831年
Нанакшахи−1387
Селевкидски календар392/393 г.г.
Тајландски сончев календар623–624
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
207 или −174 или −946
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
208 или −173 или −945

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5589 и 5590 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4831 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3841 и 3842 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 834.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 81 година се протега во 2717 и 2718, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2777 и 2778 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 624. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 558 и 557 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   81 на Ризницата ?