< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

12 (XII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 12 година од новата ера, 12. од првиот милениум, 12. од I век и трета од 10-тите.

12 во разни календари
Грегоријански календар12
XII
Ab urbe condita765
Асирски календар4762
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−581
Берберски календар962
Будистички календар556
Бурмански календар−626
Византиски календар5520–5521
Кинески календар辛未(мет. коза)
2708 или 2648
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
2709 или 2649
Коптски календар−272 – −271
Етиопски календар4–5
Еврејски календар3772–3773
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера68–69
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3112–3113
Холоценски календар10012
Ирански календар610 п.п. – 609 п.п.
Исламски календар629 п.х. – 628 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар12
XII
Корејски календар2345
Мингуо-календар1900 пред Р. Кина
民前1900年
Нанакшахи−1456
Селевкидски календар323/324 г.г.
Тајландски сончев календар554–555
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
138 или −243 или −1015
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
139 или −242 или −1014

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5520 и 5521 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4762 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3772 и 3773 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 765.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 12 година се протега во 2648 и 2649, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2708 и 2709 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 555. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 629 и 628 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   12 на Ризницата ?