< 1 век п.н.е. 1 век 2 век >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

53 (LIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 53 година од новата ера, 53. од првиот милениум, 53. од I век и четвртта од 50-тите.

53 во разни календари
Грегоријански календар53
LIII
Ab urbe condita806
Асирски календар4803
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−540
Берберски календар1003
Будистички календар597
Бурмански календар−585
Византиски календар5561–5562
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
2749 или 2689
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
2750 или 2690
Коптски календар−231 – −230
Етиопски календар45–46
Еврејски календар3813–3814
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера109–110
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа3153–3154
Холоценски календар10053
Ирански календар569 п.п. – 568 п.п.
Исламски календар587 п.х. – 585 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календар53
LIII
Корејски календар2386
Мингуо-календар1859 пред Р. Кина
民前1859年
Нанакшахи−1415
Селевкидски календар364/365 г.г.
Тајландски сончев календар595–596
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
179 или −202 или −974
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
180 или −201 или −973

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5561 и 5562 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4803 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3813 и 3814 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 806.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 53 година се протега во 2689 и 2690, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2749 и 2750 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 596. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 587 и 585 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди